fbpx

Aki idén indít nyugdíjcélú megtakarítást, az jövőre akár 280 ezer forintos összegű adójóváírással is számolhat. Az öngondoskodást adókedvezményekkel segíti a kormány, idén összességében több mint 28 milliárd forinttal növelte az érintettek megtakarítását – hívja fel a figyelmet az adóügyekért felelős államtitkárság.

A kormány célja a kiszámítható nyugdíjas évek támogatása, a pénzügyi tudatosság fejlesztése és az öngondoskodás erősítése. Alapvetően a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes, és az elmúlt években megerősített állami nyugdíjrendszer teremti meg az időskori ellátások pénzügyi forrásait, ám tudatos pénzügyi döntésekkel ezt kiegészíthetik a nyugdíjcélú megtakarítások is, amelyhez adókedvezmény formájában az állam is hozzájárul.

A pénzügyi tudatosság egyik leglényegesebb eleme az öngondoskodás, vagyis az, hogy mindenki előrelátóan, átgondoltan intézze a saját és a családja pénzügyeit.  A hosszú távú, időskorra szóló döntések meghozatalakor érdemes minden szempontot figyelembe venni, így többek között a nyugdíj célú megtakarítások után járó adókedvezményt is. Alapvetően három nyugdíj célú megtakarítás létezik: a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), a nyugdíjbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár.

Minden befizetés után igénybe vehető az adókedvezmény, ami a befizetések 20 százaléka, de az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztári befizetésnél maximum egy évben 150 ezer forint, a nyugdíj-előtakarékossági számlánál legfeljebb 100 ezer (illetőleg 130 ezer), a nyugdíjbiztosítási szerződés esetén pedig 130 ezer forint a felső korlát. Ha valakinek több nyugdíj célú megtakarítása is van, akkor az adókedvezmény éves korlátja még magasabb: 280 ezer forint. Az adókedvezményt azok a magánszemélyek, akik még idén kötnek ilyen szerződést, már jövőre igénybe is vehetik.

A kedvezményt adójóváírás formájában lehet érvényesíteni, és igénybevétele – amióta az adóhivatal készíti el az szja-bevallást – rendkívül egyszerű. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal a rendelkezésre álló adatok alapján kitölti a pénztári tagnak a rendelkezésről szóló sorait is. Kizárólag a két vagy több pénztárba befizető magánszemélynek kell dönteni arról, hogyan osztja meg az adókedvezmény összegét. Azt kell csak kiválasztani, melyik pénztárba szeretné, hogy utalja a NAV a visszajáró adó összegét.

A kedvezmény kezelésének módja is az öngondoskodást segíti, az adóból visszajáró összeget ugyanis az adóhivatal közvetlenül a pénztárnak utalja, így ezzel is nő az időskori megtakarítás összege.

Idén mintegy 710 ezren vettek igénybe ilyen jellegű megtakarításaik után adókedvezményt. Az érintettek összesen több mint 28 milliárd forintnyi adót spóroltak meg. A családok, a lakosság pénzügyi tudatosságának a javulását is igazolja az, hogy a 2017-ben benyújtott bevallásokban szereplő adatokhoz képest idén több mint 107 ezerrel nőtt az nyugdíjcélú megtakarításaik után adókedvezményt igénybevevők száma, vagyis ennyivel többen választották az öngondoskodásnak ezt a népszerű, a kormány által adókedvezménnyel is támogatott formáját.