fbpx

A jelenlegi veszélyhelyzetben több munkáltató keresi a megoldást arra, hogy miként tudja a munkavállalóinál a fertőzés kockázatát csökkenteni.

Az egyik ilyen megoldás, hogy a munkába utazásnál a munkavállalók lehetőség szerint kevesebb személlyel találkozzanak.
A Cafeteria TREND Magazin és az L-Soft munkatársai összegyűjtöttek néhány olyan gyakorlatot, mellyel ez megvalósítható.

Egyik ilyen lehetőség, hogy az általános munkakezdés idejét nem a megszokott időpontra helyezzük. Ha mindenki 8-ra megy dolgozni, akkor hívjuk a munkatársainkat 10:00-re.
Így a tömegközlekedéssel is megvalósítható, hogy kevesebb személyes kontaktussal érkezzenek a munkatársaink a munkahelyre.

Többen keresik azokat a megoldásokat, melyekkel a munkavállalók csoportosan egy-egy személyautóval tudnának érkezni munkába.
Egyrészt segítség lehet, ha az ilyen „telekocsi” programoknak a munkáltató biztosít egy olyan felületet, melyen keresztül a munkavállalók megszervezhetik a kiscsoportos utazást.

Emellett persze felmerülhet a munkáltatói költségtérítés kérdése is.
Amennyiben közigazgatási határon kívülről érkeznek a munkavállalók, akkor mindenkinek fizethet a munkáltató a munkavégzéssel töltött napokra 15 Ft/km térítést adómentesen a lakóhely és a munkavégzés helye közötti szakaszra.
Ez azt jelenti, hogy nem csak a személygépkocsi tulajdonosa, hanem a közigazgatási határon kívülről érkező utasok is külön-külön megkaphatják a kilométer térítést.
Így ezt összedobva 4 utasra már 60 Ft/km térítést is adhatunk adómentesen.

Speciális esetben a közigazgatási határon belülről érkezőknek is adhat a munkáltató adómentesen 15 Ft/km térítést.
Amennyiben például a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van, akkor a közigazgatási határon belül is adhat a munkáltató adómentes kilométer térítést a munkatársai számára.
Ennek nem feltétele, hogy a gyermek ténylegesen látogassa ezeket az intézményeket.
Tehát akkor is kifizetheti a munkáltató ezt a térítést, ha a gyermekek éppen például nem mennek iskolába.

A PIRAMIS rendszer Gépjármű útnyilvántartás szoftverében elegendő annyit beállítani, hogy a munkavállaló milyen távolságra lakik a munkahelyétől, ezt követően a program kiszámolja a kilométer térítést, majd az összeg megjelenik a munkavállaló bérszámfejtésében a PIRAMIS bérprogramban.

További, a szoftverhez kapcsolódó kérdéseket várják az L-Soft munkatársai
(https://web2.lsoft.hu/elerhetosegeink_kapcsolatfelvetel/).

Emellett persze a 15 Ft/km felett, illetve az említett eseteken kívül is adhat a munkáltató költségtérítést az egyéni utazáshoz, ilyenkor azonban a jelenlegi szabályok szerint jövedelemként kell megfizetnie az adót.
Nincs akadálya azonban annak sem, hogy a költségtérítés munkavállalói közterheit a munkáltató vállalja.